نهالستان زردادی-ضد یخ گیاهان-سوپرجاذب-احداث گلخانه-پیوند زنی-اصول تربیت و هرس گیاهان باغبانی • گلابی • سیب • تراکم بذر • ز • سکوها و بسترهای کشت • انواع پوششهای گلخانه ای شیشه • درجه حرا محصولات كود شركت MASSO • - نگهداری نهال : • اصول تربیت و هرس گیاهان باغبانی • گلابی • درباره وبلاگ نهالستان حاج غلام زردادی با بیش از ربع قرن سابقه د فروش انواع نهال درخت به صورت عمده فروش انواع گل وگیاه به صورت عم هیدروپونیک موسسه گل و گیاه و نیز تولید انواع نهال فروش انواع نهال درخت به • نهالستان میوه‌های معتدله و مسائل مربوط به آن • فلاور ژل • راب رکز تولید و عرضه انواع نهال درختان میوه شامل انوع هلو -زردآلو- س باغ - باغبان - باغبانی - باغی - عملیات داشت نهال بذری در نهالستان تا رسیدن به مرحله پیوندزنی* - نهالستان زردادی با بیش از ربع قرن سابقه در تولید و پرورش نهال میوه -گل وسهم زیادی در تولید نهال كشور عزیزمان ایران ایفا نموده است آدرس خزانه: مشهد 09159157465


نهالستان زردادی با بیش از ربع قرن سابقه در تولید و پرورش نهال میوه -گل وسهم زیادی در تولید نهال كشور عزیزمان ایران ایفا

نهالستان زردادی با بیش از ربع قرن سابقه در تولید و پرورش نهال میوه -گل وسهم زیادی در تولید نهال كشور عزیزمان ایران ایفا نموده است آدرس خزانه: مشهد 09159157465

عملیات داشت نهال بذری در نهالستان تا رسیدن به مرحله پیوندزنی*

آبیاری پس از کاشت بذور یا هسته: بلافاصله پس از کشت بذور یا هسته نهالستان را آبیاری می‌کنند این آبیاری علاوه بر تامین رطوبت بذر موجب ارتباط و چسبندگی ذرات خاک با بذور یا هسته خواهد شد، در صورتی که نهالستان زود آماده کاشت شود و یا به‌طور کلی با عدم بارندگی و خشکسالی مواجه باشیم، نهالستان به آبیاری‌های دیگر نیاز پیدا خواهد کرد. در مواردی که آب در داخل جوی‌ها به سرعت جریان دارد با قرار دادن کیسه‌های پلاستیکی شامل ماسه در فواصل مناسب می‌توان از سرعت زیاد آب که موجب فرسایش جوی و کناره‌های آن می‌شود جلوگیری کرده و آب را به صورت نشستی درآورد.

آبیاری پس از رشد نهال: در فصل بهار که بذور رشد کرده و به صورت نهال کوچکی در آمدند در موقع نیاز، آبیاری انجام می‌شود. فاصله‌ی آبیاری در این مرحله به شدت درجه حرارت، میزان بارندگی و رطوبت هوا، نوع خاک، میزان آب آبیاری و ... بستگی خواهد داشت اما به‌طور کلی فاصله‌ی آبیاری نهالستان به‌خصوص در تابستان مناسب‌تر است  از 7 ـ 8 روز تجاوز نکند. اصول آبیاری را از اواخر پاییز قطع می‌کنند که این کار در تسریع خواب زمستانه نهال می‌تواند موثر واقع شود.

حفاظت و نگهداری: برای حفاظت نهالستان در مقابل صدمات ناشی از حیوانات، اطراف آن را با تور سیمی محصور می‌کنند؛ از عملیات نگهداری در سال اول می‌توان به وجین کردن، آبیاری، سله‌شکنی، دادن کود سرک، سم‌پاشی و ... اشاره کرد که برای پرورش و تهیه‌ی نهال قوی و سالم باید به موقع و صحیح انجام پذیرند.

وجین کردن: بذر علف‌های هرز ممکن است همراه کود، آب، باد و بذر نباتات به زمین نهالستان وارد شود و یا این‌که از قبل به نحوی در داخل خاک موجود باشد که لازم است به موقع اقدام به دفع آنها کرد. عمل وجین را بهتر است زمانی که نهال‌ها کاملا مشخص شده‌اند، شروع کرد تا کارگران به اشتباه نهال را به جای علف‌های هرز از بین نبرند.
به‌دلیل آن‌که علف‌های خود پوششی برای جلوگیری از خطر سرمای بهاره می‌باشند مناسبتر است که در انجام این کار زیاد عجله نکرد؛ عمل وجین با توجه به نوع و رشد علف‌های هرز و وضعیت نهال‌ها لازم است حداقل یک هفته در ماه انجام پذیرد.

سله شکنی: برای نفوذ هرچه بیشتر هوا و آب به داخل خاک وهم‌چنین جلوگیری از تبخیر آب حداقل هر ماه سله‌شکنی روی پشته‌ها توسط پلانت دستی ، بیل و ... انجام می‌دهند.

دادن کود سرک: برای تقویت نهال‌های جوان در موقع نیاز می‌توان از کود ازته به‌عنوان کودسرک استفاده کرد، این کود را می‌توان پای خطوط کشت ریخته و با خاک مخلوط کرد و یا آن‌را در داخل جوی به آب اضافه کرد. میزان کود سرک 100تا 150 کیلوگرم در هکتار بوده و بلافاصله پس از دادن کود ازته سرک نهالستان باید آبیاری شود.

سم‌پاشی: درصورتی که آفات و بیماری‌هایی در نهالستان مشاهده شود، بهتراست به متخصصین مربوطه اطلاع داده شود.

تکثیر پایه‌های کلونی: تکثیر پایه‌های کلونی درحالت عمومی از راه غیرجنسی به سه شیوه انجام می‌شود.
1 ـ قلمه‌های ریشه‌داری که از راه خوابانیدن به دست می‌آیند.
2 ـ قلمه‌های بدون ریشه
3 ـ نهال‌های خوابانده شده

1 ـ تکثر قلمه‌های ریشه داده شده‌ی حاصل از خوابانیدن
پایه‌های غیرجنسی (کلونال) را می‌توان به آسانی با این روش زیاد کرد، پس از تهیه‌ی زمین یا بستر مناسب درصورتی‌که خاک اره در دسترس باشد بهترین ماده برای کپه در خوابانیدن است، درغیر این صورت از خاک تهویه دار استفاده شود.
قلمه‌های ریشه دار یا پاجوش‌های بی‌ریشه را به فاصله‌ی30 سانتی‌متر روی خطوط و به فاصله‌ی 2متر بین ردیف در زمین نهالستان یا در بستر تهیه شده می‌کارند و پس از گذشت یک‌سال قبل از شروع رشد نباتی بلافاصله آنها را از سطح خاک کف بر می‌دارند.
شاخه‌های جوان را که در داخل شیارهایی اطراف بوته‌ی مادری در زیر لایه‌ای از خاک می‌خوابانند هنگامی که این نوع شاخه‌های کپه‌ای در فصل مناسب ریشه‌دار شدند آنها را از زمین درمی‌آورده و در نهالستان می‌کارند و در همان محل هم پیوند می‌کنند (شکل 4 را در پیوست مشاهده کنید.)

خاک اره محیط بسیار خوبی برای کپه و کار کردن با آن خیلی آسان‌تر از خاک است. به تجربه ثابت شده است که پیوند این نوع از پایه‌ها در بستر دائمی به‌خصوص تکرار آنها در یک بستر و نیز از نظر سلامت صحیح نبوده و روش متروکی به‌شمار می‌رود زیرا اغلب ویروس‌های مضر در این روش یعنی تکرار کاشت در یک بستر بدون تناوب، پس از مدتی، ظاهر و شیوع پیدا می‌کنند.

2 ـ تکثیر پایه‌های کلونی توسط قلمه‌های بدون ریشه
ازدیاد پایه‌های سیب به‌وسیله‌ی قلمه‌های بدون ریشه با آن‌که تاکنون عمومیت پیدا نکرده است اما یکی از مهمترین روش‌های جدید در تکثیر پایه می‌باشد، زیرا در مقایسه با قلمه‌های ریشه‌دار برتری قلمه‌کاری در آن است که از نظر کیفیت می‌توان تعداد بیشتری پایه با هزینه‌ی کمتری در واحد سطح به‌دست آورد اما از سویی نمی‌توان از تمام تیپ‌ها و گونه‌های مختلف به آسانی قلمه‌ی ‌ریشه‌دار تهیه و تولید کرد، برای نمونه ریشه‌زایی قلمه‌ مشکل است به‌هر حال تکنیک کار تکثر از طریق قلمه این‌گونه است که دراوایل اردبیهشت شاخه‌های یک‌ساله را به طول 25سانتی‌متر (شاخه‌های رشد سال) و به ضخامت یک مداد از بوته‌ی مادری جدا کرده و انتهای آنها پیش از کاشت با هورمون‌های ریشه‌زا آغشته یا اندود کرده و بلافاصله در بستر می‌کارند این هورمون‌ها باعث تحریک و تسریع عمل ریشه‌زایی در قلمه‌ها می‌شوند. IBA (ایندول بوتیریک اسید) یکی از هورمون‌های معروف است که تاکنون با غلظت 3هزار در میلیون با آغشته کردن قلمه‌های گوناگون به‌کار می‌رود؛ اما غلظت آن برای انواع قلمه‌ها متفاوت است.
قلمه‌هایی که به این شیوه پس ازگذشت یک فصل درنهالستان آماده‌ی پیوند خواهند شد، روش جدیدتر و پیشرفته‌تر که در مراکز تولید نهال توسط قلمه‌زنی بیشتر استفاده می‌کنند استفاده از سیستم و یا در شاسی یا گلخانه است.
در این روش نیز قلمه‌هایی که پس از تیمار با هورمون‌های ریشه‌زا و گلخانه یا شاسی‌هایی که به‌وسیله‌ی کابل‌های برق تا 7 ـ 8 درجه سانتی‌گراد نسبت به قسمت هوایی گرم می‌شوند در ماسه شسته یا پرلیت می‌کارند و پس از ریشه‌زایی به نهالستان منتقل می‌کنند.
پس از انتقال پایه‌های کلونی به نهالستان عملیات نگهداری و حفاظت همانند وجین، آبیاری، سله‌شکنی، دادن کود سرک، مبارزه با آفات و بیماری‌ها انجام می‌شود.

3 ـ تکثر پایه‌های کلونی توسط نهال‌های خوابانیده شده
برای تولید پایه‌های کلونی در این روش لازم است زمین مسطح بوده و خاک آن سبک باشد. پیش از انجام عملیات‌های زراعی از علف‌کش‌های مناسب‌ مانند راندآپ برای از بین بردن علف‌های هرز به میزان 4 لیتر علف کش راندآپ در هزار لیتر آب وبه‌طور معمول در اوایل شهریورماه بستر نهالستان (زمین نهالستان) را محلول‌پاشی کرده و به مدت سه هفته از انجام هرگونه عملیات دیگر خودداری شود تا در این مدت علف‌کش، به خوی بتواند عمل کرد.
سه هفته پس از انجام عملیات محلول‌پاشی با علف‌کش راندآپ، کود دامی کاملاً پوسیده به میزان 50 تا 100 تن در هکتار به همراه50 تا 100 تن تورب که اگر تورب مقدور نباشد از 50 الی 100 تن خاک اره روی سطح زمین نهالستان پخش می‌گردد و سپس شخم عمیق زمین به عمق 40 ـ30 سانتی‌ انجام می‌گیرد. سپس در جهان مختلف دیسک می‌زنیم. بعد از شخم زمین و دیسک زدن و مخلوط کردن خاک با کودهای حیوانی و تورب یا خاک اره تسطیح زمین به کمک ماله انجام می‌شود.
جهت کاشت به فواصل 70 سانتی‌متر شیارهای به عمق20 سانتی‌متر ایجاد می‌کنیم؛ فاصله میان دو ردیف 140 سانتی‌متر خواهد بود، طول پایه‌های کلونی استاندارد در این روش تکثیر برای خوابانیدن در حدود 60 سانتی متر است.
این پایه در پاییز در شیارهای ایجاد شده با زاویه 45 درجه کاشته می‌شوند و تا بهار به آنها دست نمی‌زنیم، در بهار برای آن‌که روی سطح خاک به صورت افقی قرار گیرد از مفتول سیمی برای بستن آن استفاده می‌کنند. در بهار پیش از خوابانیدن برای تحریک رشد جوانه‌های جانبی از 40 سانتی متری نهال را هرس می‌کنند.
نهال خوابانیده شده در حدود 8 ـ9 جوانه رشد کرده و ایجاد شاخه می‌کنند و در سال اول از میان این شاخه‌ها حداکثر 3 ـ 4 عدد انتخاب کرده و اگر تمام آنها را نگه‌دای کنیم به دلیل تغذیه ناکافی باعث تضعیف نهال‌ها می‌شود.
زمانی که ارتفاع شاخه‌ها به 10 سانتی‌متر رسید اولین خاک دهی با دست انجام می‌شود. هنگامی‌که ارتفاع شاخه‌ها به 20 سانتی‌متر رسید می‌توان از ماشین آلات ویژه‌ای برای خاک دهی به پای نهال‌ها استفاده کرد البته در موقع خاک دهی باید از خاک مرطوب استفاده شود و یا این‌که قبل از خاک دهی، خاک را مرطوب کرد. عمل خاک دهی 5 ـ6 بار تکرار می‌شود و در نهایت در طول فصل رشد ارتفاع خاک پای نهال‌ها به 30 سانتی‌متر خواهد رسید و ریشه‌های ظاهر شده در 15 سانتی‌متری خواهد بود، هم‌چنین در طول فصل رشد سعی می‌شود رطوبت پای نسبی خاک پای شاخه‌ها در حدود 60 ـ 70 سانتی متر حفظ شود.
در پاییز با چنگک خاک را کنار زده و از 2 سانتی متری سطح خاک نهال‌ها را جدا می‌کنند، بدین ترتیب می‌توان 10 سال نهال کلونی تولید کرد؛ نهال‌های جدا شده به خزانه انتظار منتقل می‌شوند و در خزانه انتظار نهال‌های ریشه‌دار شده به فاصله 30 سانتی‌متر با ردیف‌های 70 سانتی‌متر کاشته می‌شوند و در مرداد عمل پیوند روی آنها صورت می‌گیرد.

 


برچسب ها: اصول تربیت و هرس گیاهان باغبانی • گلابی • سیب • تراکم بذر • ز • سکوها و بسترهای کشت • انواع پوششهای گلخانه ای شیشه • درجه حرا محصولات کود شرکت MASSO • - نگهداری نهال : • اصول تربیت و هرس گیاهان باغبانی • گلابی • درباره وبلاگ نهالستان حاج غلام زردادی با بیش از ربع قرن سابقه د فروش انواع نهال درخت به صورت عمده فروش انواع گل وگیاه به صورت عم هیدروپونیک موسسه گل و گیاه و نیز تولید انواع نهال فروش انواع نهال درخت به • نهالستان میوه‌های معتدله و مسائل مربوط به آن • فلاور ژل • راب رکز تولید و عرضه انواع نهال درختان میوه شامل انوع هلو -زردآلو- س باغ - باغبان - باغبانی - باغی - درخت - درختان - زمین دستگاه - شخ زراعت عمومی Agronomy-عکس های از مزرعه غلات سردسیری غلات نیمه گرم فروش نهالهای مثمر و غیر مثمر انواع نهالهاو درخت تبریزی و ... فر محصولات کود شرکت MANVERT • نگهداری بذر • نهالستان • آماده کردن خاک برای کاشت • چگونه نها پیوند فروش انواع نهال درخت به صورت عمده فروش انواع گل وگیاه به • اصلاح مقاومت به خشکی در گیاهان زراعی • باغچه‌آرایی (بخش سوم): شت گوجه فرنگی در گلخانه اهمییت کاشت در گلخانه گُلخانه کشت فلفل د نگهداری بذر • نهالستان • آماده کردن خاک برای کاشت • چگونه نهالست فروش نهالهای مثمر و غیر مثمر انواع نهالهاو درخت تبریزی و ... فر، تراکم بذر زمان بذرکاری: عمق کاشت نگهداری بذر نهالستان آماده کردن خاک برای کاشت چگونه نهالستان احداث کنیم نهالستان میوه‌های معتدله و مسائل مربوط به آن فلاور ژل رابطه سرطان وآفت کش ها تعریف الودگی خاک کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی روشهای تکثیر گیاهان تعریف کود و انواع آن راهنمای کاربرد سوپرجاذب معرفی سوپر جاذب ها شیوه جدید آبیاری در کشاورزی(هیدروژل های سوپر جاذب آب) سوپرجاذب (سوپرآب) سوپر جاذب کشاورزی هیدروژل کلوفونی نحوه مراقبت از انواع گل و گیاه: تأ­سیسات گلکاری و نیاز­های موجود برای پرورش گیاهان زینتی: آبیاری بارانی تولید را 3 برابر افزایش می دهد : « دستورالعمل احداث نهالستان درختان میوه » احداث باغ - نکات احداث باغ: دستور العمل تهیه و تأمین و کاشت نهال: *عملیات داشت نهال بذری در نهالستان تا رسیدن به مرحله پیوندزنی* Agricultural water use پرورش نهال پرورش درختان به صورت بونسای باغچه‌آرایی (بخش سوم): انتخاب گیاه مناسب برای منظر حیاط: هلو هرس زمستانه - نگهداری نهال : اصول تربیت و هرس گیاهان باغبانی گلابی سیب تراکم بذر زمان بذرکاری: عمق کاشت نگهداری بذر نهالستان، کشت گوجه فرنگی در گلخانه اهمییت کاشت در گلخانه گُلخانه کشت فلفل در گلخانه شلغم گوجه فرنگی ترب مرزه به انگور گلابی سیب زردآلو آلو شاه توت توت فرنگی هلو تاریخچه باغبانی در ایران تاریخچه باغبانی در جهان تاریخچه باغبانی کشت هیدروپونیک گیاهان اشکال ترجیحی کودهای نیتروژنی برای برنج کاری اگروتروریسم چگونه موز پرورش دهیم ؟ گندم از کاشت تا برداشت تناوب گیاهان زراعی کاربرد فناوری نانو در مراحل زراعت زراعت زرشک تعریف گلخانه سکوها و بسترهای کشت انواع پوششهای گلخانه ای شیشه درجه حرارت در گلخانه ها کشت گلخانه ای اصلاح مقاومت به خشکی در گیاهان زراعی

   + ; ۸:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٢٥
    پيام هاي ديگران ()